Шукати в цьому блозі

ІСТОРІЯ ВІДДІЛУ

Історія відділу зберігання та реставрації бібліотечних фондів.

    Відділ зберігання та реставрації бібліотечних фондів є одним з найбільших книгосховищ області з універсальним фондом, який систематично поповнюється виданнями українською та іноземною мовами.

   Відділ створено 23 листопада 1970 р із чисельністю штату 2-є чоловік.  Посаду завідувачки обійняла  Коваленкова Віра Миколаївна. Основу фонду склали книги відібрані з різних структурних підрозділів бібліотеки, і налічував він декілька десятків тисяч примірників.

    Сьогодні колектив відділу складається із 7 чоловік. Фонд становить більше 200 тисяч примірників книг, періодичних видань, аудіовізуальних засобів, DVD, CD тощо і займає  4 поверхи бібліотеки, де зберігається література з різних галузей знань. Щорічно фонд поповнюється більш ніж  3000  видань і водночас позбавляється зношеної та  застарілої літератури.

   Цінна та рідкісна книга, краєзнавчий депозитарій, раритетна література та книги приватних колекцій надають фонду особливої цінності та ваги.  Відділ пропонує читачам біля 25 тис. цінної та рідкісної книги видрукуваної в Україні та за кордоном, унікальні видання ХІХ-ХХ ст., літературу з особистих зібрань видатних бібліофілів краю: М. Фатова М, О. Романця О, Масана О., Співака І., Довбуша О., Жуковського О., Волинець П., Рихла П., Покотило Т., зібрання громадської бібліотеки Хотинського повіту, Австралійської Української діаспори.

       Важливе місце належить рідкісним і цінним книгам. Найстарішими книгами відділу є K. A. RudolfiGrundriss der Physiologie”.- Berlin, 1823 р. та А.С. Пушкин “Сочинения”.- С.-Петербург, 1837р.

     В червні 2007р. доньки відомого літературознавця, філолога, краєзнавця Олекси Стратоновича Романця подарували ЧОУНБ ім. М. Івасюка  його особисту бібліотеку, яка налічує  6081 примірник як художньої літератури так і літературознавчого, історичного спрямування, книг по мистецтву та культурі, більшість яких видані українською мовою. Вагому частину складають видання на іноземних мовах. Відділ зберігання та реставрації бібліотечних фондів провів активну роботу при обробці бібліотеки О.С. Романця. Зокрема працівники відділу вводили книги в електронну базу даних.

    Для швидшого систематизування книг Оксана Олексіївна Романець подарувала відділу свій комп’ютер. Це стало першим кроком до комп’ютеризації відділу і поступовим забезпеченням відділу комп’ютерами та іншою інноваційною технологією.    

    Завдяки освоєнню комп’ютерних технологій працівники  відділу працюють над створенням баз даних літератури, ретроконверсією книжкових колекцій, оформленням бібліотечних фондів.

    Зокрема відділом було створено бази даних  ,,Періодика”, “Раритети ВЗРБФ”, “Т.Г. Шевченко”, ,,І.Я. Франко”, ,,Мініатюрна книга” та ін.

    В 2014р. ВЗРБФ спільно з відділом каталогізування розпочав роботу з ретроконверсії літератури з Хотинської бібліотеки в електронну базу даних.

     Краєзнавча література – це всі друковані джерела про Буковину: книги, періодичні видання, плакати, буклети, листівки тощо. В краєзнавчий депозитарій входить література в якій міститься інформація про наш край, книги надруковані місцевими видавництвами та видавництвами ЧНУ, ЧМА. Також у відділі створено краєзнавчий індикатор, що дозволяє швидше знайти необхідну книгу.

   Поряд з сучасною літературою краєзнавчий депозитарій містить книги кін. ХІХ - поч. ХХ ст. Зокрема:

- “Народнє мистецтво Галичини й Буковини. К., 1919р.;

- Буковинський календар на звичайний рік 1886 [Текст] : зшиток.- Чернівці: б.в., 1886р.;

- Буковинскій альманахъ: выданый въ память десятьлетного существованя (1875-1885).- Черновцы, 1885р.;

- Kozak C. Heimatskunde der Bukowina.- Czernowitz, 1900р.;

- Willkommen in der Bukowina!.- Czernowitz: Austria, 1908р.

Обласні газети в т.ч. газета ,,Буковина” (з 1944р.), районні газети (з 1960р.), - місцева періодика – зберігаються постійно.

       Значну кількість книг відділу складають книги з автографами. Серед відомих письменників є книги з автографами  М. Рильського, В. Сосюри, Д. Павличка, Б. Олійника, М. Івасюка та ін.

Для легшої роботи у пошуку цих книг відділом створено картотеку автографів.

    Також у відділі знаходяться книги подаровані як організаціями, так і приватними особами. Варто виділити:

- Кобилянська О. “Альманах у пам’ятку її 40-літньої письменницької діяльності”.- Чернівці, 1928 р.;

- Кобилянська О. “Вовчиха”.- Прага-Берлін, 1923 р.;

- Тобілевич І. “Бурлака” 1899 р.;

- Надсон С. “Стихотворения”.- СПб, 1897 р.;

- Фаусек Ю. “Детский сад Монтессори”.- Берлин: Госиздат, 1923 р.

     Важливе місце в довідковій роботі відділу належить індикаторам і картотекам, завдяки яким полегшується пошук тої чи іншої інформації. Зокрема такі картотеки:

-         Література краєзнавчого характеру;

-         Картотека цінних та рідкісних книг ВЗРБФ;

-         Картотека цінних та рідкісних книг ЧОУНБ;

-         Картотека ,,Книги з автографами

-         Книги за програмою ,,Українська книга;

-         Книги за ,,Програмою забезпечення розвитку та функціонування української мови на 2004-2010рр.;

-         Книги придбані згідно наказу міністерства культури України від 6.09.2013р.  ,,Щодо здійснення придбання українських книг для поповнення фондів публічних бібліотек

-         Картотека обліку періодики ВЗРБФ

     На приватні колекції:

1)   Бібліотека М. Фатова;

2)   Бібліотека Олекси Романця;

3)   Бібліотека Петра Рихла;

4)   Бібліотека Довбуша О.І.;

5)   Бібліотека Жуковського О.М.;

6)   Бібліотека Поліни Волинець;

7)   Бібліотека Тамари Покотило;

8)   Бібліотека австралійської української общини та ін.

 Всього в відділі  32 картотеки.

      Відділ бере активну участь в культурному житті бібліотеки. Організовує книжкові виставки, допомагає іншим відділам у проведенні масових заходів.

    Фондами відділу постійно користуються, як  читачі нашої бібліотеки, так і інших бібліотек області.

    За 45 років існування відділу біля 30 працівників внесли вагомий вклад в його розвиток. Це Коваленкова В.М., Деревянчук М.М., Аршинова Я.К., Борець Є.Г., Маланчук Н., Михайлова О.Ф., Кандиба О.А., Боднар К.Ф., Мойсик К.Ю., Щербаєва І.С., Комендат М.С., Савчук С.І., Фоміна О.О.

Немає коментарів:

Дописати коментар